Пролетни вируси и как да ги различим от алергии?

Публикувано на 27 03 2025

Пролетни вируси и как да ги различим от алергии?

По темата разговаряме с д-р Ния Кръстева, Педиатър

пролетни вируси
алергии

С настъпването на пролетта, освен хубаво време и повече слънце, идва и една нова вълна на вирусни инфекции. Има няколко основни симптоми, по които да ги различим от алергиите, които също започват сега през пролетта.

На първо място това е температурата. Тя лесно може да ни ориентира дали се касае повече за вирусна инфекция или алергия. Температурата е типична само за вирусните инфекции, като може да бъде субфебрилна, т.е. да не стига високи стойности, най-много до 38 градуса, но може и да бъде и 39 и нагоре. Докато при алергиите – там не се наблюдава температура и тя не е типична.

Друг симптом, на който също може да обърнем внимание е сърбежът. Сърбежът изобщо не е типичен за вирусните инфекции, докато една алергия винаги е съпроводена със сърбеж, най-вече в носа, в очите, а често пъти и в гърлото.

Друго, на което да обърнем внимание, е и секретът от носа. И при алергията, и при една вирусна инфекция има секрети от носа, но докато при алергичния ринит секретът е бистър, воднист, то при една вирусна инфекция обикновено е гъст, слузест и цветът му е жълтеникав, зеленикав.

Също така възпаленото гърло е типично основно за вирусна инфекция. Там има болка в гърлото, зачервяване, докато при алергичните заболявания, там по-скоро е чувство на дискомфорт. Има гъделичкане, неприятно усещане, сърбеж, но не и болка.

И друго, което също може да ни ориентира и да направи разлика между вирусни инфекции и алергичен ринит, е продължителността на симптомите. Обикновено една вирусна инфекция не продължава повече от 7-10 дни, докато сенната хрема, алергичният ринит може да се проявява много по-дълго време, понякога дори и месеци.

Какви вирусни инфекции се разпространяват през пролетта?

Обикновено, в края на зимния период отминава и грипната вълна и случайте намаляват значително. През пролетта обаче се появаяват редица други респираторни вируси, които могат да ни разболеят.

Най-често разпространените вируси, които причиняват инфекция на горни дихателни пътища през пролетта са риновирусите. И те са най-разпространени както в България, така и в световен мащаб точно през пролетта. Представляват РНК вируси, принадлежат към семейство Picornaviridae и са много голяма група, известни са над 100 серологични типа. Други вируси са човешкият метапневмовирус и респираторно-синцитиалният вирус, който протича по-тежко при най-малките пациенти.

Общото при всички тези вируси е, че се предават по въздушно-капков път, като източник на инфекцията е болният човек. Вирусните частици се откриват в носните секрети, в слюнката. Когато заразеният човек говори, кашля или киха, те попадат във въздуха и могат да бъдат вдишани от здрав човек, който съответно да се разболее. Инкубационният период е кратък. Може да бъде само 24-48 часа до 3-4 дни. И за жалост, след като преболедуваме, не се създава траен имунитет и може отново да се разболеем. По принцип не протичат тежко, но при определени групи като малки деца, възрастни хора и пациенти с хронични заболявания, инфекцията може да бъде по-тежка


Кога се налага посещение при лекар? При кой симптом и сигнал задължително трябва да посетим специалист?

Основните алармиращи симптоми са задух, посиняване, затруднено дишане, шумно дишане – тогава трябва незабавно да се търси лекар. Също и ако симптомите, макар и по-леки, продължават повече от 24-48 часа. Особено важно е при най-малките пациенти – дори и при леки симптоми, веднага да се потърси лекарска помощ.

Как можем да намалим риска от заразяване в детските градини и училища?

Често проветряване, редовно извеждане на децата на открито, дезинфекция на повърхностите, добра лична хигиена и филтър на входа за болни деца.

Какво да предприемат родителите, когато забележат някои от симптомите?

При симптоми използвайте бързи тестове, избягвайте безразборния прием на антибиотици, лекувайте симптоматично, приемайте витамини, хранете се добре и почивайте.

Вие сте педиатър. Как предразполагате децата, които идват във вашия кабинет?

С търпение, усмивка и успокояващо отношение, за да се отпуснат и да не се страхуват.

А съветът ви към родителите?

Бъдете позитивни, разхождайте се навън, радвайте се на хубавите моменти и се грижете за здравето вашето здраве и това на децата си.

Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията със специалист. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.

Ако се нуждаете от преглед или консултация д-р Ния Кръстева преглежда в Болница “Здравето”.

Можете да запишете своя час онлайн в Superdoc ТУК или да ни потърсите на дежурните ни телефони.

Абонирай се за нашия бюлетин