Опасните комари
Темата коментира д-р Николета Парпулова, Педиатър в Болница Здравето
В разгара на лятото прекарваме много повече време на открито, а това увеличава риска от ухапвания от комари, кърлежи или пък бълхи, както и ужилвания от оси и пчели. Тези ухапвания от насекоми могат да бъдат не само болезнени както за нас, така и за нашите деца, но и да пренасят неприятни болести.
Комарите предпочитат ли деца?
Може да изглежда, че децата са по-често мишени за комарите, но това не е непременно така.
Комарите са привлечени от въглеродния диоксид, който отделяме, когато дишаме. Следователно възрастните, които дишат повече от децата, са изложени на по-голям риск.
Еднакви ли са комарите?
В света има близо 3000 вида комари и повечето от тях не са вредни за хората. Трите най-често срещани вида през лятото са обикновеният комар, тигровият комар и тропическият комар.
• Обикновеният комар (Culex pipiens и Culex quinquefasciatus), и двата вида се срещат в много региони на света. Те обичат топли, влажни места и са особено активни на зазоряване и по здрач. В България, Франция и др. европейски страни намираме основно Culex pipien, който е безвреден. Комарът Culex quinquefasciatus, който се среща предимно в Съединените щати, е много по-опасен и може да пренася нилска треска.
• Тигровият комар (Aedes albopictus), въпреки че е свързан с тропически климат, е успял да се адаптира към други региони, включително някои региони с умерен климат, където е особено активен през деня.
• Тропическият комар (Aedes aegypti и Anopheles gambiae) е често срещан в тропическите и субтропичните региони. Той е най-активен през най-горещите часове на деня и е известно, че пренася болести като денга и малария.
При ухапване от комар може да се развие от лека до тежка алергична реакция, а самите насекоми могат да пренасят редица бактериални, вирусни и паразитни инфекции.
Макар и рядко, малчуганите могат да развият по-тежка алергична реакция – синдром на Скийтър (рядка алергична реакция към слюнката на комарите). Тя се изразява в подуване и зачервяване няколко часа след ухапване. Отокът може да бъде много голям, обхващащ цяла ръка, крак със силен сърбеж, и се влошава в рамките на 1-2 дни. При по-тежките случаи могат да се появят синини и мехури, висока температура, а при тежки алергични реакции – и затруднено дишане. Tова налага спешна медицинска помощ. При слабо до средна изразена алергична реакция, изразяваща се в зачервяване, лек оток и сърбеж на мястото на ухапване, мястото трябва да се измие със сапун, да се приложат студени компреси, охлаждащи гелове, антихистамини.
Освен алергични реакции, комарите могат да пренасят редица бактериални, вирусни и паразитни инфекции. Сред най-известните са малария, западнонилска треска, денга, енцефалит, туларемия и други. Тези заболявания имат различна продължителност на инкубационен период, минават през различни етапи, но при всички може да се наблюдават: висока температура, треска, обилно изпотяване, подути лимфни възли, болки в мускули и стави, главоболие, световъртеж, безапетитие, световъртеж, обрив. На територията на България се среща тигровият комар, който принадлежи към род Culex и може да бъде причина за заразяване със западнонилска треска.
Как да се защитим?
За предпазване от комари се използват репеленти според възрастта. Добре е ноктите на детето да бъдат къси, за да не могат да се причинят наранявания.
Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията със специалист. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.
Ако се нуждаете от преглед или консултация д-р Парпулова има приемни часове в Болница “Здравето”.
Можете да запишете своя час онлайн в Superdoc ТУК или да ни потърсите на дежурните ни телефони.