Колпоскопия – какво представлява, кога се прави и защо е важна
Колпоскопията е диагностична процедура, която позволява на гинеколога да огледа внимателно маточната шийка, влагалището и външните полови органи с помощта на специален оптичен уред, наречен колпоскоп. Това е неинвазивен метод, който се използва при съмнение за аномалии, често след отклонения в резултатите от рутинна цитонамазка (PAP тест).
Процедурата е изключително важна за ранната диагностика на предракови състояния и рак на маточната шийка. Благодарение на нея, лекарят може да прецени дали са необходими допълнителни изследвания или лечение.
Какво представлява колпоскопията?
Колпоскопът е уред, наподобяващ микроскоп, снабден с осветление и увеличение, който дава възможност за прецизно наблюдение на лигавиците на шийката и влагалището. Процедурата обикновено се извършва в гинекологичен кабинет и трае около 10–15 минути.
Пациентката е разположена в гинекологичен стол, подобно на стандартен преглед. Във влагалището се поставя спекулум, за да се отвори достъпът до шийката на матката. След това се нанасят специални разтвори – най-често оцетна киселина и разтвор на йод (т.нар. тест на Шилер), които спомагат за по-доброто визуализиране на подозрителни участъци. При нужда лекарят може да вземе тъканна проба (биопсия) от подозрителната зона.
Кога се назначава колпоскопия?
Колпоскопията не е част от рутинния гинекологичен преглед, а се извършва при определени показания:
- Ненормални резултати от цитонамазка (PAP тест) – като наличие на атипични клетки, HPV свързани изменения и др.
- Положителен тест за човешки папиломен вирус (HPV) – особено високорискови типове, асоциирани с рак на шийката.
- Подозрения за дисплазия или предракови изменения.
- Необясними кръвотечения, особено след полов контакт.
- Проследяване на вече установени изменения или след лечение на такива.
Какво усеща пациентът по време на процедурата?
Колпоскопията не изисква упойка и е минимално инвазивна. Обикновено не причинява болка, но е възможно да се усети лек дискомфорт при поставянето на спекулума или при третиране с разтворите. При вземане на биопсия може да се усети кратко „прищипване“ и последващо леко зацапване, което е напълно нормално.
Подготовка преди изследването
За да бъде колпоскопията максимално ефективна, се препоръчва:
- Да не се прави по време на менструация.
- В рамките на 24–48 часа преди изследването да се избягват полови контакти, вагинални душове, вагинални медикаменти и тампони.
- Да се уведоми лекарят за бременност или прием на медикаменти.
Рискове и усложнения
Колпоскопията е безопасна процедура. Усложненията са изключително редки. При вземане на биопсия може да се появи леко кървене или зацапване, както и слаба болка в долната част на корема, която отзвучава бързо. В много редки случаи може да се развие инфекция, за която обикновено се предписва антибиотично лечение.
Защо колпоскопията е толкова важна?
Ранното откриване на предракови изменения значително повишава шанса за пълно излекуване и предотвратяване на развитието на рак на маточната шийка. Колпоскопията е важна част от съвременната профилактика, особено при жени с рискови фактори като ранно начало на полов живот, честа смяна на партньори, пушене или положителен HPV статус.
Редовните гинекологични прегледи, комбинирани с цитонамазка и при нужда – колпоскопия, са най-добрият начин за поддържане на женското здраве.
Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията със специалист. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.
Ако се нуждаете от преглед при гинеколог можете да запишете своя час при нашите специалисти онлайн ТУК
Всички специалисти в Болница Здравето ще намерите онлайн в Superdoc ТУК или на дежурните ни телефони.