Есента е преходен сезон, през който трябва да се подготвим за зимата. Традиционно се наблюдават по-резки изменения на температурите, което води до неприятни изненади под формата на настинки и вируси. Време е да помислим как да повишим имунитета на детето, а защо не и на цялото семейство.
Балансирано хранене със сезонни плодове и зеленчуци
Грижата за добрия имунитет на детето започва с балансирано хранене, което осигурява необходимите полезни вещества, за да расте и се развива правилно, а обмяната на веществата му да функционира без затруднения. Особено важно място на трапезата ни заемат сезонните плодове и зеленчуци, които са полезен източник на енергия, витамини и минерали.
Нездравословната храна натоварва организма на детето и го прави по-податлив към инфекции. Ако искаме детето да е здраво, в менюто му трябва да присъстват качествени зърнени и бобови култури, риба, мляко, месо и яйца. Особено внимателни трябва да бъдем със захарта, която според последни изследвания потиска имунната система и води до пристрастяване. Балансираното и здравословно хранене на детето е предпоставка то да се радва не само на добро здраве, а и на добра фигура.
Спорт и занимания на открито
Спортът безспорно увеличава защитните и съпротивителните сили на организма и възпитава важни качества у детето – развива физиката, упоритостта, постоянството, радостта и удовлетворението от усилията при победата. Есента е подходящ сезон за разходки и занимания на открито напр. в планината или парка. При по-продължително пребиваване на чист въздух се стимулира дихателната и кръвотворната система, подобрява се тонуса и не на последно място – това е източник на положителни емоции както за детето, така и за цялото семейство.
Предпазване на детето от продължителен стрес и тревожност
Продължителното излагане на детето на стрес и напрежение отслабва имунитета и организма му става по-податлив на инфекции. Важно е ние, родителите да осигурим спокойна и ведра обстановка, достатъчно време за почивка и игри, за да растат нашите деца здрави и щастливи. Тревожността и несигурността увеличават нивата на кортизол и адреналин в организма, имунитета бързо се срива. Спокойните и щастливи деца по-лесно се справят с неприятните и трудни моменти с които се сблъскват в ежедневието, боледуват по-рядко и когато се случи да се разболеят, оздравяват сравнително бързо.
Предизвикателство за нас като родители е да проявяваме разбиране, съпричастност и подкрепа, за да изградим от тях едни пълноценни личности.
Здравословен сън и почивка
Пълноценният сън осигурява на детето възстановяване на защитните му сили, нормалното протичане на процесите в организма и правилното му физическо и емоционално развитие. Изключително важно е детето да спи достатъчно, в зависимост от възрастта между 10 до 14 часа на денонощие.
Помещението трябва да е добре проветрено, с температура около 19оС и затъмнено. Организмът отделя хормона на съня – мелатонин само при липса на светлина. На него дължим дълбокия и възстановяващ организма сън, както при децата, така и при възрастните. Компютрите, телевизорите, електронните игри и всякакви уреди с екрани влияят пагубно на съня и не бива да присъстват в спалните помещения.
Не съществува имунна система, която да осигури 100% защита от инфекции, но добрия имунитет със сигурност позволява на детето да се развива хармонично, да расте жизнено и психически стабилно.
Ако въпреки всички усилия, детето Ви се разболее, МЦ“Детско здраве“ и Болница „Здравето“ са отворени за прегледи и консултации с педиатри и със специалисти от всички специалности на детското здравеопазване.