Варицела – болестта, която не търпи отлагане

Публикувано на 20 03 2025

Варицела – болестта, която не търпи отлагане: защо ранната ваксинация и бързото лечение са ключови

Темата коментира д-р Петър Великов, Инфекционист

Варицелата (известна като лещенка или Chickenpox) е силно заразно вирусно заболяване, предизвиквано от Varicella-Zoster Virus (VZV). Макар и някои да я приемат за “леко детско заболяване”, варицелата може да доведе до сериозни усложнения, особено при малки деца, бременни жени и хора с отслабена имунна система.

варицела

Какво представлява варицелата и защо е важна ранната намеса?

Начални симптоми: Леко неразположение, болки в гърлото, главоболие и повишена температура.
Обрив: Малки червени петна, които бързо се трансформират в мехурчета с бистра течност. По-късно те се покриват с корички. Обикновено започва от гърдите, гърба или лицето, и в последствие засяга окосмената част на главата.
Заразност: Варицелата се разпространява по въздушно-капков път (кихане, кашляне, говор) и при контакт с течността от обрива. Болният е заразен от 1-2 дни преди появата на обрива, до момента в който всички мехурчета се покрият с корички.

Защо ранното лечение е важно?

При повечето деца без подлежащи заболявания варицелата протича сравнително леко, но усложненията не са рядкост, особено когато не се вземат навременни мерки.

Навременното лечение може да помогне за:
 Намаляване на риска от наслагване на бактериална инфекция (суперинфекции) най-вече на кожата.
 Ограничаване на продължителността и тежестта на симптомите.
 Предотвратяване на усложнения като пневмония, неврологични и други проблеми (вкл. енцефалит и менингит).

Защо ранна ваксинация срещу варицела е най-добрата защита?
Ваксинацията е най-сигурният начин за предпазване от тежко протичане и усложнения. В България ваксината срещу варицела е препоръчителна.

Възраст за ваксиниране: Първата доза обикновено се поставя след 12-месечна възраст, а втората доза – поне 6 месеца след първата. Препоръчително е поставяне на първата доза преди записване в детско заведение.
Ефикасност: След поставяне на втората доза ваксината има ефективност до 98%.
Безопасност: Най-честите странични реакции са леки и включват зачервяване, леко подуване на мястото на инжектиране или леко повишена температура. Ваксинацията след контакт с болен от варицела: Ако детето (или възрастен, който не е боледувал и не е ваксиниран) е било в контакт с доказан случай на варицела, ваксината може да бъде поставена до около 3 дни след контакта.

Това ще доведе до: пълно предотвратяване на заболяването или по-леко протичане, в случай че все пак се развие варицела.

Лечение и ранна профилактика

При повечето здрави деца, които нямат усложняващи фактори, лечението е предимно симптоматично:
 Контрол на повишената температура с парацетамол и други антипиретици.
 Облекчаване на сърбежа с ментолова пудра или каламинов лосион.
 Прием на достатъчно течности, за да се избягва дехидратация.
 Предпазване от разчесване чрез късо подрязани нокти или памучни ръкавички.

Роля на антивирусните препарати – в някои ситуации, особено при високо-рискови пациенти и ранно откриване на заболяването лекарят може да препоръча антивирусна терапия с Acyclovir. Тя е най-ефективна, когато се стартира в рамките на първите 24 часа след поява на обрива.

 Предимствата включват намаляване тежестта и продължителността на заболяването, като ограничава вирусното размножаване.
 Недостатъци са, че изисква лекарска преценка, тъй като не е подходящо във всички случаи.
 Профилактика с антивирусен препарат е подходящ при имунокомпрометирани, бременни жени, новородени с рискови фактори, деца на
химиотерапия и други, като лекарят може да назначи профилактичен (превантивен) прием на Acyclovir веднага след установен контакт със заболял. Целта е да се предотврати развитието на тежка форма на варицелата.

Как да действаме след контакт с доказан случай на варицела?
Свържете се незабавно с лекар, за да се оцени дали детето или вие сте подходящи за спешна ваксинация или профилактичен прием на Acyclovir.
 Поставяне на ваксината в рамките на 3-5 дни от контакта – особено при здрави, но неваксинирани деца и възрастни.
 Проверка на имунния статус чрез серологично изследване, ако не сте сигурни дали сте боледували или сте достатъчно защитени (Anti-VZV IgG и IgM).
 Превантивен прием на Acyclovir при високорискови случаи.

Какви допълнителни мерки за превенция да предприема?
 Изолация на болния, докато всички мехурчета се покрият с корички (обикновено 5-9 дни от началото на обрива).
 Спазване на отлична хигиена чрез често миене на ръце, особено ако сте в контакт с детето, докосвате кожните лезии или лични вещи. Къпането не бива да се пропуска дори при наличие на обрив – правете го внимателно и без използване на гъба или агресивно търкане, за да избегнете допълнително раздразнение или инфектиране.
 Поддържане на имунитета чрез балансирано хранене, редовен сън и активенначин на живот.

Как да предотвратя херпес зостер?

Херпес зостер възниква в резултат на повторна активация на същия вирус на по-късен етап в живота след преболедуване от варицела, обикновено след 50 годишна възраст. Най-ефективният начин за предпазване е поддържането на силна имунна система – чрез балансирано хранене, достатъчно сън, намаляване на стреса, редовна физическа активност. Препоръчва се прилагане на ваксина, която се препоръчва при
възрастни над 55 години, както и при определени рискови групи. Тя значително намалява риска от появата на херпес зостер, както и честотата и тежестта на усложненията.

Ако се нуждаете от преглед или консултация д-р Петър Великов преглежда в Болница “Здравето” – София, ул. Маестро Кънев 4

Можете да запишете своя час онлайн в Superdoc ТУК или да ни потърсите на дежурните ни телефони.

Абонирай се за нашия бюлетин