Остър бронхиолит при децата: Какво трябва да знаем за предстоящия зимен сезон
Темата коментира д-р Йоан Николов, Педиатър
Зимата е сезонът, в който респираторните заболявания при малките деца зачестяват. Един от най-често срещаните проблеми в този период е острият бронхиолит – инфекция, която засяга дихателните пътища и може да доведе до сериозни затруднения в дишането, особено при бебета и деца до 2 години. В разговор с д-р Йоан Николов, Педиатър, разясняваме най-важното за заболяването, симптомите, които родителите трябва да следят и кога се налага използване на антибиотик.
Какво е остър бронхиолит?
Бронхиолитът е често срещано респираторно заболяване, наблюдавано основно в периода от октомври до март и засягащо предимно деца под 2 години, като най-уязвими са бебетата между 2 и 8 месеца. Заболяването обхваща най-малките разклонения на бронхиалното дърво, наречени бронхиоли. При възпалението им въздушният поток се затруднява, което води до проблеми с дишането.
Причини и рискови фактори
Остър бронхиолит обикновено се причинява от вируси като аденовируси, грипни и риновируси, а най-честият причинител е респираторно-синцитиалният вирус (RSV). Докато при по-големите деца тези инфекции могат да преминат като обикновена настинка, при по-малките деца причиняват тежки затруднения в дишането и хрипове.
Как се разпространява бронхиолитът?
Заболяването се предава по въздушно-капков път или при пряк контакт с болен. Разпространява се особено бързо в затворени пространства като детски градини или семейната среда. Често започва като обикновена настинка с хрема, кашлица и повишена температура, но след 2-3 дни симптомите се задълбочават и дишането на детето става повърхностно и учестено, придружено със свирене и хриптене.
Как да разпознаем влошаването?
Признаци на влошаване включват разширяване на ноздрите и видимо напрежение на мускулите под гръдния кош при издишване. В по-тежки случаи се забелязва посиняване около устните и върховете на пръстите – сигнал за значителни затруднения в дишането. Диагнозата обикновено се поставя на базата на клиничната картина и изследване за RSV.
Лечение и кога е необходим антибиотик?
Лечението на бронхиолита в болнична обстановка може да включва подаване на кислород, венозно вливане на кортикостероиди и инхалации с вентолин. Важно е да се отбележи, че антибиотиците не се препоръчват в първите дни, тъй като заболяването е вирусно. Антибиотик се назначава само при липса на подобрение от конвенционалното лечение или при наличие на бактериална инфекция.
Запишете час за консултация
Ако вашето дете прояви симптоми на бронхиолит е препоръчително да се консултирате с лекар възможно най-скоро.
Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията със специалист. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.
Ако се нуждаете от преглед или консултация д-р Йоан Николов преглежда в Болница “Здравето”.
Можете да запишете своя час онлайн в Superdoc ТУК или да ни потърсите на дежурните ни телефони.